Správny výber

Je príprava elektroinštalácie na Smart Home správny krok?

Príprava na Smart Home – kľúč k úspechu

Váš záujem a dôkladnosť v prečítaní až sem nás teší. Tieto stránky sú určené priamo pre odborníkov ako vy, ktorí už vedia, že slaboprúdová (ftp) kabeláž nie je správnym riešením pre ovládanie vypínačov. Vzhľadom k faktu, že náklady na stavbu sa nenavyšujú, polemika o výhodnosti stavebnej prípravy elektroinštalácie na smart home je už tiež asi zbytočná.  Avšak ak máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte nás kontaktovať – konzultácia je úplne zdarma a garantujeme, že vám v jednej minúte všetko objasníme. V nasledujúcom článku sa budeme venovať dôležitému výberu vhodných zariadení z hľadiska aplikovaných protokolov a jasne vám vysvetlíme nevýhody cloudových riešení. No najmä zdôrazníme, že správna príprava na Smart Home je kľúčová pre úspech. Spoločne nájdeme optimálnu cestu, aby vaša elektroinštalácia priniesla najväčší komfort a bezpečnosť pre vás a vašu rodinu.

Pozrite aj: ďalšie články, informácie, novinky, blog.

Krátke video – nové bývanie rodinky Šťastných

Príklady vizualizácie ovládania – dashboardy

Jedinečnosti Home Assistanta

teória pre pokročilých

Wi-Fi vs. ZigBee a Z-Wave: Čo je lepšie?

Nepodáme naše stanovisko, ale predkladáme a dopĺňame článok Johna Hendriksona z howtogeek.com s ktorým sa plne stotožňujme. (28.5.2022)

Po väčšinu modernej éry smarthome boli ZigBee a Z-Wave dominantnými komunikačnými protokolmi. Teraz je však Wi-Fi silným konkurentom a každý deň prichádza viac inteligentných zariadení Wi-Fi. Takže, ktoré by ste mali použiť? Odpoveď je zložitá (ATTOL.sk vyskúšalo a má riešenie, čítajte ďalej).

Napísalo sa veľa o Z-Wave a Zigbee, o tom, čo robí každý protokol a prečo by ste si vybrali jeden pred druhým. V minulosti však Wi-Fi ako úplné riešenie pre inteligentné domácnosti neprichádzalo do úvahy. Dokonca sme varovali, že Google a Amazon sa pokúšajú zabiť centrum smarthome a pokryli problémy, s ktorými sa môžete stretnúť pri desiatkach zariadení Wi-Fi.

Až donedávna, ak ste chceli inteligentný dom, bola vaša najlepšia voľba buď Z-wave alebo ZigBee (pozn.ATTOL.sk: ftp drátovanie určite nie). Vybrali ste si protokol a snažili ste sa ho dodržať. Väčšina inteligentných uzlov podporuje oboje, takže v prípade potreby môžete vo svojej domácnosti použiť obe. Zariadenia Wi-Fi nemali veľkú podporu ani centralizované rozbočovače na spojenie všetkých miniaplikácií.

V súčasnosti sa však všetko zmenilo – skutočnosť, ktorá bola evidentná na CES. Zdalo sa, že každý výrobca inteligentných domov ponúkal integráciu Google a Alexa a namiesto Z-Wave alebo ZigBee sa zameral na Wi-Fi rádiá. Teraz pre každý komponent Z-Wave na trhu existuje alternatíva Wi-Fi, často od rovnakého výrobcu. Ale nie všetky veci sú medzi protokolmi rovnaké.
Z-Wave a ZigBee sú však stále králi lokálneho ovládania.

Keď staviate inteligentný dom, musíte si položiť otázku, do akej miery chcete cloud zapojiť. Fungovanie všetkých zariadení Wi-Fi smart home, až na pár výnimiek závisí od cloudu. Potrebujete špecializované aplikácie a k centralizovanému ovládaniu sa najbližšie môžete dostať synchronizáciou vašich zariadení s Alexa alebo Google.

So správnym centrom, môžete vytvoriť inteligentný dom, ktorý sa nespolieha na cloud. To znamená, že aj keď je internet vypnutý, stále môžete ovládať svoj inteligentný dom. Keď svoj inteligentný dom ovládate lokálne, funguje aj rýchlejšie. Všimnete si dramatický rozdiel medzi časom, keď odošlete príkaz, a tým, ako sa to stane, ako keď zapnete svetlá.

Zariadenia Z-Wave sú menej náchylné na problémy s rušením ako Wi-Fi alebo ZigBee. Je to preto, že Z-Wave beží na inej rádiovej frekvencii – 908,42 MHz – zatiaľ čo ZigBee a väčšina zariadení Wi-Fi smarthome komunikuje cez 2,4 GHz. 2,4 GHz spektrum sa ľahko byť preplní a môže trpieť problémami, riešenie spočíva v správnom návrhu siete.

Z-Wave sa tomuto problému úplne vyhýba, pretože musí bojovať sám so sebou, aj keď pridávate ďalšie a ďalšie zariadenia Z-wave.
Problematika Z-Wave spočíva v cene koncových zariadení. Spoločnosť licenčne ovládajúca protokol, ovláda aj ceny zariadení.

Aj keď používate centrum závislé od cloudu, ako je Wink alebo SmartThings, produkty Z-Wave a ZigBee profitujú z firemných cloudov zapojených do procesu. Váš router vykoná všetku prácu, takže ak spoločnosť, ktorá vyrába vaše žiarovky Z-Wave alebo inteligentné zámky ZigBee, skončí, vaše zariadenia budú naďalej fungovať.

Zariadenia Wi-Fi sú na druhej strane závislé od viacerých cloudov. Ak svoj domov ovládate pomocou Alexa alebo Google, je zapojený aj ich cloud, ktorý „počúva“. My však eliminujeme ich vplyv koncepciou levelizovanej automatizácie, kedy „počúvačov“ účelovo vypíname, podľa nášho/vášho, nie ich rozhodnutia.

Cloudová závislosť je nežiadúca. Ak sa výrobca rozhodne, ukončí funkčnosť vášho zariadenia. Videli sme to nedávno, keď sa spoločnosť Best Buy rozhodla opustiť podnikanie v oblasti inteligentných domácností, alebo Google Nest (detto). Zástrčky, žiarovky a dokonca aj inteligentná mraznička značky Insignia stratili svoje schopnosti smarthome. Vďaka Wi-Fi sa môže čokoľvek vo vašom inteligentnom dome pokaziť, čo zase môže viesť k rozbitiu všetkého vo vašom inteligentnom dome.

ZigBee a Z-Wave majú tiež bod zlyhania: router – rozbočovač (USB stick, Hub), ktorý používate na ich ovládanie.

Keď potrebujete niečo komplikovanejšie, IFTTT a Yonomi fungujú dobre s Alexou (ale nie Google, bohužiaľ) a za IFTTT sa od viacerých automatizácií pripláca.

Je pravdepodobné, že vaša rodina a priatelia sa stretli s aplikáciou Google Assistant alebo Alexa ako s ezoterickou aplikáciou inteligentného centra. Táto znalosť im umožňuje naučiť sa interagovať s vaším inteligentným domom.
Zariadenia Wi-Fi a ZigBee sú zvyčajne lacnejšie.

V súlade s nízkou cenovou bariérou vstupu Wi-Fi a ZigBee často stoja menej ako ich náprotivky Z-Wave. Keď priamo porovnáte so Z-wave uvidíte viditeľný rozdiel v cene.

To neznamená, že Z-Wave alebo  ZigBee sú vždy drahšie, často je to preto, že variant Wi-Fi je novší – keď bol uvoľnený zámok Schlage Z-Wave, predával sa za cenu, ktorú momentálne predáva zámok Wi-Fi.

Stavba inteligentného domu nemusí byť drahá, ak si nákupy rozložíte v čase, zmierni to finančný nápor.

To, že si kúpite Z-Wave alebo ZigBee zariadenie a vlastníte inteligentné centrum, ktoré funguje s oboma, neznamená, že budú spolupracovať. To je dôvod, prečo centrá neustále vydávajú aktualizácie pre novú kompatibilitu zariadení. Tieto problémy však rieši Home Assistant.

Výrobcovia zariadení Wi-Fi sa môžu spoľahnúť na rozhrania API od spoločností Google a Amazon, aby všetko fungovalo spoločne. To je celkovo pre výrobcov menej práce.

Ak chcete zabezpečiť, aby zariadenia, ktoré vlastníte, vždy fungovali vo vašom smarthome, Wi-Fi má teraz jasnú výhodu vďaka spoločnostiam Google a Alexa. Takže, Wi-Fi alebo Z-Wave a ZigBee? —> Zigbee2mqtt, variant podporovaný komunitou open source, bez HW zásahu zmení lacné komponenty na noncloudový prvok spolupracujúci so systémom HA (home assistant).

Tak či onak, lokálne ovládanie inteligentného domu bez cloudu, ktorý môžete doladiť podľa najpokročilejších špecifikácií – ZigBee a Z-Wave vyhrávajú. WiFi zariadenia uvoľnené výrobcom (alebo preflashované zariadenie) z cloudu a protokol ZigBee2mqtt je filozofiou levelizovanej automatizácie.

Keď už viete, čo chcete vo svojom inteligentnom dome, voľba bude jasná: kombinácia uvedeného spočívajúca v správnom umiestnení komponentov od wifi, s ohľadom na cenu a spoľahlivosť konektivity.

error: Content is protected !!